RESULTS OF PCISFF-2016

 

Award                                                                     Film                                                                                   Director

BEST INTERNATIONAL FILM                             LIFTER (RUSSIA)                                                             SELKIN FEDOR

BEST INDIAN FILM                                             BOYS DON’T WEAR NAIL POLISH (INDIA)                       SIDDHARTH CHAUHAN

BEST ART FILM                                                  THE CLAY (BANGLADESH)                                             MHM MUBASSIR

BEST DIRECTION                                               FILS (LUXEMBOURG)                                                      CYRUS NESHVAD

BEST FEMALE DIRECTOR                                COFFEE AT LAUNDROMAT (CANADA)                            MAAHI KAUR

BEST MUSICAL SHORT FILM                            MONA (KOSOVO)                                                              LORENA SOPI

BEST MESSAGE                                                 NAVVU (INDIA)                                                                  RACHNA DESHPANDE

BEST DOCUMENTARY                                       A BOHEMIAN MUSICIAN (INDIA)                                        ROCHAK SAHU

BEST CINEMATOGRAPHY                                 WOLVES (SPAIN)                                                              ALVARO RODRIGUEZ

BEST EDITING                                                    LILA (SPAIN)                                                                     CARLOS LASCANE

BEST ACTOR MALE                                           THE EARPEICE (SPAIN)                                                   SAMUEL QUILESPALOP

BEST CHILD ARTIST                                          THE DARK (INDIA)                                                            KVR MAHENDRA

BEST HUMAN RIGHTS                                       REFUGEE CAMP (IRAN)                                                   SAEED NAGHAVIAN

BEST SCRIPT &
BEST ACTOR FEMALE                                      THE IMPASSE (INDIA)                                                       MAYURI WALKE


BEST CHILDREN RIGHTS                                  I AM YOU (INDIA)                                                              AJIT GIRI

BEST ANIMATION                                              THE LAST CROAK (INDIA)                                                ANEESH KUTTI

BEST COMEDY                                                  MOUSSE (SWEDEN)                                                        JOHN HELLBERG

BEST FROM ACADEMIC INSTITUTE                THE POSTER (INDIA)                                                        ASHIF KHAN (LPU)

VIEWER’S CHOICE                                           RAMBHAROSE (INDIA)                                                      AARYAN HARNOT

JURY AWARD                                                    YOU ARE YOU (SPAIN)                                                     CARMEN GOMEZ PERALTA

 

For more details of films well received in festival, please visit our facebook page: https://www.facebook.com/pcisff/

Results of PCISFF-2015

1.            BEST FILM (INTERNATIONAL CATEGORY)            VERA’S SONG    (USA)                                

2.            BEST FILM (INDIAN CATEGORY)                             THOMAS HAWK (INDIA)                                            

3.            BEST SCRIPT                                                            KINTSUKUROI   (INDIA)                                
4.            BEST DIRECTION                                                      IF YOU LOVE YOUR CHILDREN (CANADA)             
5.            BEST EXPERIMENTAL & CINEMATOGRAPHY         PEONES (SPAIN)                                                              
6.            BEST ANIMATION                                                       CUERDAS (SPAIN)                                                           
7.            BEST ACTOR                                                             Hero of ‘AN HUN QU’ (CHINA) Casting in chinese                                                 
8.            BEST ACTRESS                                                         MARIAM HERNANDEZ ‘VALENTINA’ (SPAIN)  &
                                                                                                    NORA G SVALHEIM ‘49 SEKUNDER’ (NORWAY) 
9.            BEST CHILDREN FILM                                               LA MOSCA (ITALY)                                                          
10.          BEST INSPIRING FILM                                                DOR (INDIA)                                                                      
11.          BEST MUSIC ALBUM                                                  LIKE TO PARTY   (UK)                                      
12.          JURY AWARD                                                             THE OBSERVATION LEVEL (IRELAND)

PCISFF is thankful to our enthusiast organizing members who suceesfully organized the festival with contribution of their

valuable time and monitory help.

Team PCISFF-2017 is whole heartedly thankful to all producers/directors and submitters for participating in the event by sending their beautiful creations.

INTERNATIONAL CATEGORY WINNERS

CATEGORYS                                       FILM                                                         DIRECTOR

Best Short film                                      I DON’T LIKE HERE                                Mr. Zavad Daraei
Best Director                                         NUMBNESS                                            Mr. Milad Jarmooz                              
Best Music                                            THE NAME OF THE DAY                        Mr. M. Q. e Boynard
Best Cinematography                           THE NAME OF THE DAY                       Mr. M. Q. e Boynard
Best film on human rights                     FIREPLACE                                             Ms. Samah Safi Bayazid
Best Experimental film                         THE ARTIST n THE PLODDER               Mr. Bryen Trawick                              
Best film for children                            CRADLE                                                   Mr. Zanyar Lotfi
Best student director                            ETERNALLY CHILD                                Ms. Lorena Sopi
Best Animated film                               LIGHT SIGHT                                          Ms. Simin Farrokh Ahmadi
Best Actor (Male)                                 A VIF (ON EDGE)                                    Mr. Felicien Pinot
Best Actor (Female)                             CHOICES                                                 Mr. Ivann Willig
Jury  Award                                          THE FREE SPIRIT                                   Mr. Rahman Leenin            
Youth’s Choice Award                          FLOWERS BLOOM IN THE SHADE       Mr. Guillem Atienza
                                                             NOW                                                        Ms. Snigdha Kapoor

Special Mention:                                  THE COACHING INN                              Mr. Carlo Malichhini
                                                             NOTURNO                                              Mr. Eduardo Mattos
                                                             ASTRID                                                   Mr. R Abanto Varese
                                                             RANGODIN                                             Mr. Antoine de Boujadoux
                                                             UMUT                                                      Mr. Fernando Cruz Marques


INDIAN CATEGORY WINNERS:

CATEGROY                                          FILM                                                        DIRECTOR

Best Indian Film                                    PARCHHAIN                                           Dr. Rayaz Hassan
Best Direction                                        HEER UNSTOPPABLE                          Ms. Zonita Dodda
Best Student Director                            GOOD BYE                                             Mr. Rajat Saha
Best Script                                             BLIND SPOT                                          Mr. Josh Seven
Best Music                                             LIVING IDLE                                           Mr. Ramana
Best films on women rights:                  THANK YOU MUMMY                            Mr.  Gopa Banarjee Sanyal
                                                              PHOOLPAKHRU                                     Ms. Nisheeta Keni
Best film on Traffic awareness              2 MINUTES                                             Mr. Gursharan Singh Syan
Best film on Child awareness                BHOG                                                     Mr. Yash Revar
Best film on human rights                      RANG                                                     Mr. Saurabh Jain
Best Actor (Male)                                   93 Not out                                              Mr. Arudra Sarvankumar
                                                               LIVING IDLE                                          Mr. Ramana
Best Actor (Female)                               FEELING LOVED                                  Mr. Rajat Saha
Jury’s choice                                          FALL BIDDING                                      Ms. Sarika Joshi
Youth’s choice                                       TEMPO                                                   Mr. Rohit Shukre
Special Mention                                     THE TRAP                                             Mr. Surendra Singh
                                                               SAAF                                                     Mr. Ajay Singh Rathore
                                                               FILM CITY                                              Mr. Yang Zimik
                                                               TOY                                                        Mr. Prithwish Roy​

Please visit our facebook page for more details : https://www.facebook.com/pcisff/

4th Pink City International Short Film Festival